Kurz lavínovej prevencie (19.1.2018)

Počas víkendu od 19.1. do 21.1. 2018 sa traja členovia KZZ SR Natália Dižková, Eva Hanková a Michal Dižka zúčastnili na Kurze lavínovej prevencie organizovanej Horskou službou oblastné stredisko Veľká Fatra na Dome HS vo Vrátnej.
Kurz bol vedený skúsenými inštruktormi HS a bol rozdelený na teoretickú a praktickú časť.
V teoretickej časti boli diskutované témy ako Faktory ovplyvňujúce vznik lavín, Posudzovanie lavínového rizika, Práca na lavíništi, Lavínová nehoda, Správa o lavínovej nehode a Hypotermia.
Počas praktickej časti, ktorá prebiehala na svahoch Veľkého Kriváňa nad Snilovským sedlom, boli precvičované zručnosti ako vypracovanie snehového profilu, kompresný test, hľadanie s lavínovým vyhľadávačom, vykopávanie, sondovanie.
V nedeľu, bola inštruktormi HS pripravená simulovaná lavínová nehoda a záchranná akcia. Počas tejto nehody boli lavínou zasypaní traja lyžiari, dvaja s lavínovým vyhľadávačom a jeden bez. Výsledokom záchrannej akcie bol jeden zachránený v čase cca 5 minút a dvaja mŕtvi, lokalizovaní a vyhrabaní po 1,5 a 3 hodinách…
Kurz lavínovej prevencie je vhodným pre každého psovoda záchranára, ktorý by bol nasadený do pátracej akcie vo vysokohorskom teréne s lavínovým rizikom v zimnom období. Ani nie kvôli reálnemu nasadeniu psa na prácu v lavíništi ako pre vlastnú bezpečnosť psovoda a psa.

Foto tu: http://misod.rajce.idnes.cz/Kurz_lavinovej_prevencie/

Posted in Cvičenia.