Projekt Srdce záchranára, oslovil deti aj rodičov, učili sa aj so svojimi domácimi miláčikmi
Školáci mali možnosť vďaka originálnemu projektu vyskúšať si, čo obnáša práca záchranára a cvičiť so svojím domácim miláčikov.Kynologická záchranná brigáda v Považskej Bystrici prišla v závere roka s originálnym projektom Srdce záchranára. Vďaka nemu malo niekoľko detí možnosť naučiť sa niečo o práci záchranára, o poskytovaní prvej pomoci, sledovať činnosť záchranárov a ich psov v teréne počas ukážok. Tiež dozvedieť sa, ako správne cvičiť svojho psíka. Samostatnosť deti absolvovali cvičenie povelov a ich domácimi miláčikmi. Vyvrcholením bola súťaž, ktorú mali na cvičisku v Plevníku-Drienovom.
Prečo prišli s projektom
Slavomír Turčáni, vedúci Kynologickej záchrannej brigády v Považskej Bystrici, prišiel s myšlienkou pustiť sa do projektu Srdce záchranára. Hovorí, že veľa ľudí má dnes psa, ale nezapája sa so aktivít, ktoré by pomohli iným ľudom v núdzi a prospeli by určite aj štvornohému kamarátovi. Dlhé roky sa venuje psom. S kolegami robia nielen súťaže v kynologickom viacboji, ale čoraz viac získava na dôležitosti kynologické záchranárstvo. „Preto som sa rozhodol na písať projekt Srdce záchranára a zapojiť sa do programu boja proti kriminalite, ktorý podporuje aj naša vláda,“ vysvetlil Turčáni.
Zamerané hlavne na deti a ich psíkov
Pri projekte Srdce záchranára bolo cieľom zapojiť najmä mladých ľudí. Absolvovali najprv prednášky a ukážky, aby mohli postupne prejsť k praktickým cvičeniam. „Plemeno ani vek psa nie je dôležité, psíka tieto aktivity zaujmú, nenudí sa. Zameral som sa na základné školy, vybrali sme ich päť – v Považskej Bystrici, Považskom Podhradí, Považskej Teplej a Plevníku,“ hovorí Turčáni. Na stretnutiach v školách je okrem členom záchranárskej brigády aj lekár. Deti a starší účastníci sa dozvedia takmer všetko o tom, čo obnáša práca záchranára, o zásadách poskytovaní prvej pomoci, ale aj množstvo potrebných rád k výcviku. „Prízvukujem im aj to, že psík musí vždy poslúchať. Ak totiž niečo vyparatí, zodpovedá za neho majiteľ,“ hovorí Turčáni. Verí, že s projektom budú úspešní. V budúcnosti sa môže totiž niekto venovať záchranárstvu aj ako svojmu zamestnaniu. „Bol by som veľmi rád, ak by projekt prerástol hranice regiónu a mal krajský či až celoslovenský dosah,“ dodal Turčáni.
Okrem zručností si budujú vzťah k zvieratám
Do projektu sa zapojila aj Základná škola Dominika Tatarku v Plevníku-Drienovom. „Išlo o deviatich žiakov a učiteľom Miroslavom Mýtnikom so svojimi rodinnými príslušníkmi a psíkmi. Absolvovali vzdelávacie aktivity a praktický výcvik psíkov na našom školskom ihrisku,“ prezradila riaditeľka školy Dagmar Smataníková. Dodala, že mali aj školenie zamerané na základné techniky poskytovania prvej pomoci. O tom, že žiaci sú prostredníctvom takýchto projektov vedení k láske zvieratám svedčí aj to, že každoročne v predvianočnom čase robia v škole zbierku pre útulok psíkov Hafkáči v Považskej Bystrici.
Učili sa aj trpezlivosti
Podobnú pozitívnu skúsenosť má aj riaditeľka Základnej školy Stred Považská Bystrica Oľga Zbitovská. „Projekt Srdce záchranára potešil 41 detí, ktorých rodičia súhlasili, aby absolvovali tento program. Väčšina z nich má doma vlastného psíka, ktorému sa venuje svoj voľný čas a prežíva s ním veľa šťastných chvíľ,“ povedala riaditeľka. Deti aktívne absolvovali ukážky záchranárskych akcií, videli poslušnosť a zásah psov. učili sa nebáť a poskytnúť jednoduchú v ich veku zvládnuteľnú, prvú pomoc. „Deti sa učia takto byť aj trpezlivé a láskavé, lebo ich psík doma nechce hneď podať labku, sadnúť si či ľahnúť, ako to videli u záchranárskych psoch na školskom dvore. Nadšenie detí a plány, ktoré majú so svojimi psíkmi, chytilo za srdce aj mňa, a to mám doma iba lenivého kocúra,“ dodala s úsmevom Zbitovská. Verí, že to, čo sa deti dozvedeli vďaka projektu, hneď nezabudnú a budú to ďalej používať. „Dúfam, že keď nastane situácia, aby získané vedomosti a zručnosti použili, záchranárske srdiečka našich detí a ich psíkov zasiahnu včas.“
Vyvrcholením bola súťaž
Vyvrcholením projektu bola súťaž na cvičisku v Plevníku-Drienovom. „Detí predviedli všetko, čo sa naučili aj so psíkmi,“ povedal Slavomír Turčáni. Organizátori museli vytvoriť prekážky šité pre malých záchranárov, aby to zvládli. Psík musel napríklad poslúchnuť svojho pána a prejsť cez tunel, zvládnuť polmetrovú prekážku, ktoré boli na trati dve za sebou. Tiež vyskočiť na debnu, kde plnil základné povely. Musel si sadnúť, ľahnúť, vstať a zaštekať. Nechýbal slalom pomedzi tyče, hádzanie loptou, keď musel pes zostať na mieste. Vyhľadával tiež so psovoda. „Urobili sme bodovací systém, s ktorým sme deti dopredu oboznámili,“ povedal Turčáni. Deti boli, samozrejme, rozdelené aj do kategórií podľa veku. Mladí adepti na záchranárov mali aj preskúšanie z poskytovania prvej pomoci. „Museli odpovedať správne na položené otázky aj prakticky predviesť, ako by postupovali,“ V kategórii mladších detí bola na prvom mieste v súťaží Adriana Banasová, na druhom mieste Vaneska Ondrušová a na treťom Vaneska Kušnierová aj Samuel Majtán. Zo starších detí, kde súťažili žiaci druhého stupňa, boli na prvom mieste Nikola Hajná a jej sestra Lenka, ktoré nazbierali rovnaký počet bodov a vmeranom čase mali rovnaký čas na sekundu. Na druhom mieste Aneta Vojteková a na treťom Nikolas Zoubek.