Zachráň život

V dňoch 5.-10.9.2017 sa v Terchovej konala svojho druhu ojedinelá akcia so zaujímavým názvom ZACHRÁŇ ŽIVOT, ktorú organizovali kolegovia z bratislavskej záchranárskej organizácie SARDA. Zúčastnili sa jej aj dve naše členky so svojimi štvornohými parťákmi.
Počas 6 dní pre nás pripravili program plný prednášok a tréningov z oblastí, ktoré nám pomáhaju pri našej dobrovoľnej záchranárskej činnosti.
Do topografie (orientácie sa v teréne, práce s mapou a GPS) nás zasvätili inštruktori Horskej služby Malá Fatra – Riško Zaprihač a Jožko Gašica. Bolo príjemné vrátiť sa do detských čias a pobehovať po lúke s mapou a buzolou aj v dnešom mobilnom svete. Po úspešnom absolvaní záverečného testu sme obdržali certifikát o absolvovaní školenia.
Ako podať prvú pomoc psovi a čo nosiť pri sebe či v lekárničke nám teoreticky aj prakticky na živom modeli ukázala MVDr. Zuzka Juhászová.
Ostatné štyri dni patrili skvelým inštruktorom zo Slovinska – Markovi Bručanovi a Sebastijanovi Strašekovi. Obaja týto páni majú za sebou množstvo úspechov ako na skúškach a testoch tak aj v reálnej záchranárskej práci doma aj v zahraničí. Venovali sa nám od rána do večera a ku každému psovi a psovodovi pristupovali individuálne. Ak sa vyskytol nejaký problém po treningu ho rozanalyzovali a prišli s riešením presne na mieru. Mottom celého podujatia bolo začínať aj končiť tréning pozitívne naladený a hlavne veriť svojmu psovi.
Výcvikový týždeň zbehol ako voda a na záver snáď stačí dodať, že okrem množstva informácií a skúseností sme bohatší aj o nové priateľstvá. Ak bude možnosť radi sa zúčastníme ďalších takýchto akcií.
J.P.
Posted in Školenia, semináre.